A korábbi háromhoz hasonlóan a IV. Nemzetközi Kosárlabda Konferencia is világszínvonalú volt, ismét kiváló nemzetközi szakemberek tartottak értékes előadásokat a Nemzeti Kosárlabda Akadémián. A tudományos sporteseményen ezúttal is részt vett egy NBA-edző, Chris Finch, akit élmény volt hallgatni a két nap során.
A Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ (KSMK) szervezésében immár a negyedik nemzetközi konferenciát tartották meg Pécsett, a Nemzeti Kosárlabda Akadémián. A színvonal ezúttal is rendkívül magas volt: a tavaly szinte napra pontosan ugyanekkor megrendezett második konferencián a Toronto Raptors NBA-csapatának vezetőedzője, Nick Nurse vett részt, ezúttal pedig a Minnesota Timberwolves együttesét irányító Chris Finch fogadta el a házigazda Rátgéber László meghívását.
– Nagyszerű dolog, hogy Magyarországon ilyen kiváló kosaras eseményt, ilyen minőségi konferenciát rendeznek meg – fogalmazott megnyitó beszédében Báder Márton, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke. – A sportágban eddig kiemelkedő évünk van, a felnőtt női válogatott Európa-bajnoki negyedik helyezése nem véletlen.
A konferenciasorozat ötlet- és házigazdája, Rátgéber László, a Nemzeti Kosárlabda Akadémia szakmai és stratégiai igazgatója, a KSMK igazgatója megköszönte, hogy immár negyedik alkalommal kezdődhetett Magyarországon egy olyan színvonalas tudományos sportesemény, amelyre az egész világban felkapják a fejüket. Kiemelte, hogy ismét sikerült egy NBA-edzőt Pécsre csábítani, továbbá az előadók között van Erdem Can is, aki másodedzőként Euroliga-győzelmet ünnepelhetett a Fenerbahcéval, ugyanebben a minőségben dolgozott a Utah Jazz együttesénél, valamint nemrég kinevezték a kétszeres Euroliga-aranyérmes Anadolu Efes vezetőedzőjének.
A közönség számára tényleg egészen különleges élmény volt ez a konferencia. Chris Finch előadásai minden túlzás nélkül lenyűgözték a hazai trénereket, akik tátva maradt szájjal nézték/hallgatták azt, hogy mi megy másképp az Egyesült Államokban, az NBA-ben, mint Európában. Persze a spanyolviaszt már nem kell feltalálni a kosárlabdában sem, és a többség azért tisztában van vele, mik a különbségek, de mondani sem kell, azért más az, amikor első kézből, egy NBA-vezetőedző szájából hallják a szakmai meglátásokat, finomságokat, mint amikor mindezt szakkönyvekben olvassák, vagy tévén nézik. Finch a modern támadófilozófiáról, a stábmenedzsmentről, az edzés- és mérkőzéstervezésről, illetve az analitika szerepéről beszélt, illetve gyakorlati előadást tartott a támadásépítésről és a dinamikus dobógyakorlatokról. Edzői karrierje kezdetén dolgozott Angliában, Németországban és Belgiumban, majd az Egyesült Államokban a Houston Rockets, a Denver Nuggets, a New Orleans Pelicans és a Toronto Raptors másodedzője volt, mielőtt 2021-ben átvette a Minnesota Timberwolves irányítását.
A IV. Nemzetközi Kosárlabda Konferencia első napján a Chris Finch és Erdem Can nevéhez fűződő két-két plenáris és gyakorlati előadást, valamint a prof. dr. Igor Jukic által megtartott tudományos előadást egy kerekasztal beszélgetés zárta, amelynek címe „Programtervezés: kihívások és megoldások” volt. A második napon is igen tartalmas, lebilincselő programot élvezhetett végig a hallgatóság, hiszen ezúttal is öt előadás (három plenáris és két gyakorlati), valamint egy kerekasztal-beszélgetés ment végig több mint tíz óra alatt.
A konferencia lenyűgözte a lelátón helyet foglaló edzőket, a látottak, tapasztaltak azonban az előadókban is mély nyomokat hagytak.
– Ami itt van Pécsett, a Nemzeti Kosárlabda Akadémián, az világszínvonalú! És nem csak az infrastruktúrára gondolok, ami tényleg elképesztő, ilyet én még nem láttam Európában, hanem az egész közeg. Minden megvan ahhoz, ami egy akadémiai struktúrához kell – fogalmazott a Minnesota Timberwolves vezetőedzője, Chris Finch.
Az Egyesült Királyság kedvelt napilapja, a The Sun újságírója, Ian Whittell is részt vett a IV. Nemzetközi Kosárlabda Konferencián, s véleménye szerint minden magyarnak, minden pécsinek büszkének kell lennie erre a létesítményre, és támogatnia kell:
„A közelmúltban draftolt két játékossal ez az akadémia feltette Pécset a kosárlabda világtérképére”.
A konferencia záróbeszédét természetesen az ötlet- és házigazda, Rátgéber László tartotta meg, aki megköszönte az előadóknak a részvételt, és a közönséghez, a lelátón helyet foglaló, a két nap alatt több mint 18 órát (!) végigülő edzőkhöz fordulva így fogalmazott: „Nagyon jó volt átélni egy olyan konferenciát, amelyen legtöbbször a légy zümmögését is hallani lehetett! Ha csak egy dolog megfogott benneteket, már megérte. Jövő januárban, majd nyáron folytatjuk!”