websikehealthcheck

Hírek

Az I. Pécsi Sporttudományi Szimpózium is megerősítette: szükség van egy High Performance Centerre!

Csordultig megtelt a Magyar Tudományos Akadémia pécsi székházának díszterme az I. Pécsi Sporttudományi Szimpóziumra, a különböző sportágak képviselői mellett a sportszerető pécsi polgárok közül is jó néhányan úgy érezték, ezt a nem mindennapi pillanatot nem hagyhatják ki. A pécsi edzőlegendák – akik közül sajnos Rátgéber Lászlón kívül senki sem dolgozik már a város sportsikereiért – betekintést engedtek abba, hogy miként és milyen mértékben használják fel a sporttudomány nyújtotta lehetőségeket a saját munkájuk során. A konklúzió egyértelmű volt: tudomány nélkül manapság már nincs sikeres, eredményes sport, és nagy szükség van egy High Performance Centerre.

Az MTA Pécsi Akadémiai Bizottságának Sporttudományi Önálló Elnöki Bizottsága a Pécsi Tudományegyetemmel és a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központtal közösen rendezte meg a sporttudományos eseményt „Pécsi edzőlegendák a Magyar Tudományos Akadémián – High Performance szemlélet a pécsi sikerkovácsok gyakorlatában” címmel. A rendezvény alaposan megmozgatta a pécsi sport állóvizét, csordultig megtelt az MTA-székház előadóterme: jöttek a sportszerető pécsi polgárok, szurkolók, valamint nagyon sok sportág, klub képviselői.

Az I. Pécsi Sporttudományi Szimpózium megnyitóján felszólalt dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, a PTE-t fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja, prof. dr. Betlehem József rektorhelyettes, valamint prof. dr. Ács Pongrác, az ETK dékánja. Dr. Szili Katalin hangsúlyozta, Pécsnek óriási szerencséje van, hogy van egy Rátgéber Lászlója és egy Rátgéber Akadémiája, valamint nagyon bízik benne, hogy ez az esemény hagyománnyá válik.

Dr. habil. Rátgéber László, a szimpózium ötletgazdája kiemelte, olyan vendégek érkeztek az eseményre, akik közül sajnos már senki sem dolgozik Pécsett. „Ültessük fel őket a Mecsek Expresszre, és hozzuk haza őket!” – fogalmazta meg a célt a KSMK igazgatója.

Danyi Gábor, aki a győri női kézisekkel összesen ötször nyert Bajnokok Ligáját, mondandója elején bizony kereste a szavakat – ami nem jellemző rá. Elképesztő érdekes volt, ahogy betekintést adott azokban az évekbe, amikor a világ legjobb csapatánál dolgozott: elárulta többek között, mekkora stábbal vettek részt a BL-döntőkön, milyen nehézségeket rejtett az, hogy sok nemzet sportolóiból állt össze a keret, valamint azt is, hogy sosem kapott annyi kritikát, mint 2019-ben, amikor veretlenül nyerték meg a legrangosabb európai kupasorozatot, a bajnokságot és a Magyar Kupát. Hozzátette, ha annak idején nem engedik be a tudományt, az innovációt, a technikai újdonságokat, lehetetlen lett volna mindezt megcsinálni!

A rendezvényen nem tudott személyesen jelen lenni Dárdai Pál, de mindenkit kárpótolt az a tizenöt perces videóinterjú, amit Rátgéber László készített a korábbi szövetségi kapitánnyal, a Hertha egykori vezetőedzőjével. A magyar futballban a pozitív vibrációk elindítója (Rátgéber így aposztrofálta Dárdait) elmondta, természetesen a Bundesligában olyan profi körülményeket teremtenek, amelyek mellett a játékosok számára nem lehetnek kifogások – „a stáb pedig akkora, hogy olykor már egy Hertha sem fér fel egy kisrepülőre”. Nagyon fontos a technológia, a tudomány, tette hozzá, hiszen csak így, ezek segítségével érhető el, hogy a játékosok se fizikálisan, se mentálisan ne szakadjanak szét egy megterhelő szezon során.

Jöhetett egy újabb sportág jeles képviselője, Petrov Iván, aki jelenleg az Uni-Győri Úszó SE vezetőedzője. Elárulta, hogy kutatásaik alapján a siker kulcsát az erőltetett kilégzés fontossága jelenti, majd elmesélte, hogy 2012-ben, a londoni olimpián testközelből látta, mit csinál a világ legjobbja. Michael Phelps. Mindent pontosan lejegyzett, mindent felírt, ami szuper, majd hozzátette, addig nem sokat ér mindez, amíg nem tudja megfejteni, mit miért csinál!

Következett egy újabb videóinterjú, amelyben egy pécsi fiatalember, Bencs Dávid jelentkezett be az Egyesült Államokból: jelenleg ő az egyik NBA csapat, az Orlando Magic assistant general managere. Elmesélte, ha annak idején nincs a PVSK női csapata, ő most biztosan nem tartana ott, ahol – ez adta az első lökést. Az analitikai csoport most már kifejezetten nagyra nőtt az Orlandónál, árulta el, a High Performance Department 12-14 főt számlál, vagyis tudomány, adatok nélkül manapság már nem lehet sikereket elérni!

A közelmúlt egyik legszebb magyar sportsikerének fontos láncszeme, Dancsházy-Nagy Tamás következett, aki lenyűgöző előadásban ismertette, miként ért fel a csúcsra, hogyan lett olimpiai aranyérmes Párizsban az ő edzői irányítása mellett a férfi párbajtőr válogatott. Valljuk meg, kevesen gondolták volna, hogy az ellenfeleket, kazah, francia és japán vívókat például a Facebook- és Insta-profiljuk alapján (is) megvizsgálták, kategorizálták, pedig így történt! Kiderült, ki a vezér, ki a kiszolgáló típus – erre pedig konkrét stratégiát lehetett építeni az egymás elleni meccsek kapcsán.

A szimpózium egy csodálatos hangulatú, kötetlen kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amelyen Petrov Árpád beszélt többek között Milák Kristófról és Hosszú Katinkáról, valamint azz az egyöntetű véleményt fogalmazták meg a jelenlévők, hogy nagy szükség van egy olyan szellemi tőkét, gondolkodásmódot magába foglaló High Performance Centerre, amely több sportágat egybeolvasztva működik. „Éveket tudnánk így spórolni” – utalta arra Petrov Árpád, hogy az egymástól kapott információk mennyit tudnának segíteni mindenkinek a saját sportágában.

A Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ igazgatója, dr. habil. Rátgéber László, aki az edzői szakmától a tudomány felé fordult, és neki köszönhetően születőben van hazánkban egy High Performance Center, így fogalmazott az előadók kapcsán:

„Ti nem csak hazánkban, hanem a világban értetek el sikereket, s jobban megbecsülnek Titeket máshol, mint Pécsett. Ti vagytok a véreink! Haza kell hozni Benneteket!”

Hozzátette, az első dolog, amin változtatni kell, az a gondolkodás! Majd a következő szavakkal mondott köszönetet edzőkollégáinak azért, hogy ez a valóban egyedülálló szimpózium megvalósulhatott: „Nincs nagyobb teljesítménytisztelet annál, mint hogy Ti most itt vagytok!”