A Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ június 7–8-án újabb nagyon színvonalas rendezvényt hozott tető alá a Nemzeti Kosárlabda Akadémián: a VI. Nemzetközi Kosárlabda Konferenciát hallgathatták, élvezhették végig az érdeklődők. A „Multipractice 3.0” címet viselő konferencián – az eddig megszokottakhoz hasonlóan – ismét nemzetközi edzőlegendák tartottak előadásokat: itt volt a kétszeres Euroliga-győztes görög szakember, Dimitris Itoudis, valamint az egyik legkiválóbb olasz kosárlabdaedző, a korábbi szövetségi kapitány, Francesco Vitucci is.
A Nemzeti Kosárlabda Akadémia Immár a VI. Nemzetközi Kosárlabda Konferenciának ad otthont, és a színvonal ugyanolyan volt, mint korábban: ismét kiváló nemzetközi szaktekintélyek adták át tudásukat a hallgatóságnak. A házigazda, dr. habil. Rátgéber László, a KSMK igazgatója szerint a konferenciáknak, az elhangzott előadásoknak köszönhetően az elmúlt három évben egy komplett egyetemi tananyag állt össze!
A Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ által megszervezett esemény megnyitóján Báder Márton, a korábbi kiváló válogatott játékos, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége elnöke elsősorban a motivációról és az inspirációról beszélt, majd betekintést engedett a női és férfi szakág eredményességébe, az előttük álló feladatokba. „Bízom benne, hogy a jelenlévő edzők sok mindent elsajátítanak az itt elhangzottakból, motiváltan mennek majd haza, és más szemlélettel kezdenek neki az első edzésüknek!” – zárta mondandóját Báder.
Prof. dr. Bódis József, az Universitas Quinqueeecclesiensis Alapítvány kuratóriumi elnöke felidézte a pécsi női kosárlabdacsapat nemzetközi sikerekben bővelkedő múltját, kiemelve, hogy a Rátgéber László irányította csapat összetétele ugyan változott, de az eredményesség állandó volt: „Mindig a topon voltunk!” Hozzátette, Rátgéber tudott csapatot építeni, tudott motiválni, s mindez alapozta meg azt a sportszentélyt, amely otthont ad a konferenciának.
– Nulláról jutottunk el idáig, hogy nemzetközi szinten is ismertté, meghatározóvá vált ez a sporttudományos műhely! – mondta prof. dr. Bódis József. – Emellett itt van a több mint hatszázötven éve megalapított pécsi egyetem, s a modellváltás megadta a lehetőséget arra, hogy azok a tudásközpontok, amelyek kivívták maguknak a létet, kezet foghassanak. Nem titok, a PTE és a Nemzeti Kosárlabda Akadémia egyre szorosabbra fűzi az együttműködést, ez a kapcsolat új dimenzióba viheti a sporttudományt, és nemzetközi viszonylatban is komoly tényezővé tud válni.
Az esemény házigazdája, dr. habil. Rátgéber László, a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ igazgatója hangsúlyozta, motiváltság, elkötelezettség nélkül lehetetlen eredményt elérni!
– Az elmúlt három év alatt a módszertani központnak köszönhetően egyetemi tananyagot készítettünk magyar nyelven! – mondta Rátgéber László a hallgatóságnak. – Hat konferenciát szerveztünk, amelyek nemzetközi edzőlegendák tartottak kiváló előadásokat, tankönyveket írtunk, edzőtovábbképzéseket tartottunk, lefordítottuk a FIBA kézikönyvét magyarra. Ha mindezt magatokévá teszitek, meglesz a tudásotok! A magyar kosárlabda jövője ezen múlik. Mi, edzők életeket változtatunk meg, s nem szabad olyan embereket a gyerekek közelébe engedni, akik rossz irányba viszik őket! Mi megpróbáljuk a maximumot kihozni a sporttudományból. Nekünk kell megváltoztatnunk a magyar kosárlabdát, mert mások nem fogják!
A VI. Nemzetközi Kosárlabda Konferencia az első napon Francesco Vitucci gyakorlati előadásával kezdődött, amely a „Figurális játék: opciók és variációs lehetőségek” (An Offensive Set play: Options and Adjustments) címet viselte. Az olasz szakember rögtön az elején leszögezte, nem csak egy üdvözítő megoldás, nem csak egy bevált recept van a világon, ugyanakkor bízott benne, hogy sikerül néhány olyan javaslatot tennie, ami hasznos lesz a jelenlévők számára. Hangsúlyozta, pályafutása során több vezetőedzővel is együtt dolgozhatott, többek között Ettore Messinával és David Blatt-tel, akik teljesen más szisztémát alkalmaztak, teljesen más volt a megközelítés a pályán. A gyakorlati előadás során a Nemzeti Kosárlabda Akadémia U20-as fiú csapatának segítségével mutatott be különböző „forgatókönyveket”, játékhelyzeteket – bemutatva, miként lehet hibára kényszeríteni a védekező ellenfelet.
Az első nap második gyakorlati előadását Dimitris Itoudis tartotta meg, amely a „Reggeli egyéni képzés mezőnyjátékosoknak – dobógyakorlatok” (Morning Workout Individually with Guards – Shooting Drills) címet viselte. A görög szakember a Nemzeti Kosárlabda Akadémia U18-as fiú csapatának játékosaival mutatta be azokat a gyakorlatokat, amelyeket vagy az esti edzéseken szokott alkalmazni, vagy akkor, amikor csak a védőjátékosokkal foglalkozik. Többféleképpen lehet variálni az edzések időtartamával, lehetnek 15-20-30 percesek, de akár egyórásak is. Nem csak a képességfejlesztésre, a dobógyakorlatokra helyezi a hangsúlyt ilyenkor, szögezte le, hanem sok-sok technikai elemet gyakorolnak, ami nagyon hasznos a játékosok számára.
„Minden edző, mindegy, milyen rendszert játszat támadásban, mindig pozíciódobásra törekszik, ziccerekre, vagy büntetőkre. Ahhoz, hogy ezt meg tudd csinálni, addig kell ismételgetni az előző gyakorlatokat, amíg azok szokássá nem válnak. Ezeket a gyakorlatokat be lehet építeni a fiatalok és a felnőttek munkájába csakúgy, mint a férfiak és nők edzéseibe is” – fogalmazott Itoudis.
Az első délutáni előadást prof. dr. Igor Jukic tartotta meg az „Edzésen kívüli teljesítménynövelés” (Performance Homework for Basketball Player) címmel. A teljesítményhatékonyság növelésének nemzetközi szinten elismert horvát szakértője részletesen bemutatta, hogy a játékosok mennyi időt töltenek csapatukkal, az edzői stábbal, és mennyi időt töltenek otthon – átlagosan előbbire négy, utóbbira húsz óra jut. Jó kérdés, ezek után kinek van nagyobb hatása rájuk, az edzőknek, vagy saját maguknak? Pontos számokkal bemutatta azt is, hogy meccsnapokon, illetve nem meccsnapokon mennyi időt töltenek csapatukkal, valamint szóba kerültek a pozitív és negatív stressz-szituációk is, amelyek a játékosokat érik.
Az első nap negyedik előadása a spanyol sporttáplálkozási szakértő, dr. Ignacio Escribano Ott nevéhez fűződött, a címe: „Táplálkozási taktikák a kosárlabdázáshoz” (Nutritional Tactics for Basketball). A játékosoknak hatalmas energiára van szükségük, hogy dinamikus, jó teljesítményt nyújtsanak a pályán, de természetesen nincs végtelen energiájuk – 72 órán belül regenerálódnak. A szakember bemutatta, hogy egy játékos sokszor nyolcvan meccsen szerepel, olykor hetente háromszor is pályára lép, ebből fakadóan sokszor 46 óránál is kevesebb jut a regenerációra. Ez óriási kihívás, ami ráadásul nem csak a top ligákban, az Euroligában történik meg. A játék tehát sok energiát igényel, és kevés idő van a regenerációra. A táplálkozási szakember részletezte, milyen mozgásokat végeznek a kosárlabdázók, majd elmondta, hogy a játékosok szempontjából mennyire fontos, milyen típusú táplálékot visznek be, milyen időzítéssel, és milyen mennyiségben. A nagyon érdekes és hasznos előadás során dr. Ignacio Escribano Ott grammra pontosan meghatározta, mikor és mennyi szénhidrátot és fehérjét kell bevinni a szervezetbe – pontos „receptet”, tervet adott a legoptimálisabb táplálkozáshoz.
A nap ötödik előadását dr. habil. Rátgéber László, a KSMK igazgatója, valamint Ernest Radjen mesteredző tartották meg „Multipractice – Átmeneti játékgyakorlatok” (Multipractice – Transition Offense Drills) címmel. Rátgéber László először is az Ernest Radjennel együtt készített, Multipractice címet viselő könyvükről beszélt, amelyen több mint három évig dolgoztak, 260 videót, több mint 600 fotót készítettek hozzá, válogatott, bevált gyakorlatokat tartalmaz, továbbá angol és magyar nyelven is elérhető.
„A tudás megosztása az egyik legfontosabb feladata erkölcsileg és szakmailag egy edzőnek. És ez egyben a boldogság forrása is” – fogalmazott Rátgéber László.
Ernest Radjen ezt követően a védekezésből támadásba átmenetet képező gyakorlatokat mutatott be a Nemzeti Kosárlabda Akadémia játékosainak segítségével. A szakember versenyhelyzettel is modellezte a témát – nagyon látványos, dinamikus gyakorlati előadást láthattak így a lelátón helyet foglalók.
Az első nap zárásaként egy kerekasztal-beszélgetés következett Dimitris Itoudis, Francesco Vitucci, Báder Márton és prof. dr. Igor Jukic részvételével, a témát pedig a játékosközpontú környezet megteremtése jelentette. A közel egyórás beszélgetés során rengeteg nagyon érdekes gondolat hangzott el. Báder kiemelte, hogy a klubváltások során elsősorban a szakmai fejlődésre, előrelépésre kell figyelni, Francesco Vitucci elmondta, számára nagyon fontos, hogy a játékosok jól érezzék magukat, tradíció, hogy a pályán kívül is figyelnek rájuk és a családjukra. Dimitris Itoudis elárulta, azokkal a játékosokkal, akiket kiszemel a csapatához, szeret beszélni, mielőtt szerződtetik őket, valamint szeret „háttérnyomozást” végezni, amely során fontos háttérinformációkat tudhat meg, mert néha akadnak olyan hibák, amelyek az információhiányból adódnak. Itoudis később hangsúlyozta, ha egy klubnál felépítettek egy rendszert, annál senki sem lehet jobb, több, egyetlen játékos sem, de a vezetőedző sem!
A második nap első előadását Dimitris Itoudis tartotta meg „Mozgó támadórendszer és labda nélküli mozgás” (Mobile Offenses and Spacing) címmel. A gyakorlati előadás során a Nemzeti Kosárlabda Akadémia U18-as fiú csapatának segítségével azt a stratégiát osztotta meg a hallgatósággal, amit Görögországban használtak a válogatottnál is, olyan támadó mozgásokat, rendszereket mutattak be, amelyek attól függnek, milyen védekezést használtak az ellenfelek, továbbá milyen képességekkel rendelkeztek a játékosaik.
Dr. Ignacio Escribano Ott plenáris előadása következett, amely a „Táplálkozásra nevelés, teljesítménynövelés” (Educate on Nutrition, Elevate in Performance) címet viselte. A spanyol szakember többek között elmondta, hogyan oktassák a játékosokat a helyes táplálkozásra, hogyan válasszák ki a megfelelő ételeket – ami gyakorlatilag egy viselkedési formát jelent. A helyes viselkedést pedig megfelelő tudással lehet elérni, a tudást, az információt meg kell osztani a játékosokkal. Dr. Ignacio Escribano Ott beszélt többek között a kutatásaikról, hidratálásról, valamint arról is, hogy mit, mikor és mennyi táplálékot kell bevinni a szervezetbe optimális helyzetben.
Francesco Vitucci gyakorlati előadásával folytatódott a program, amely „Az 1-1 elleni helyzetek edzése és fejlesztése” (Practicing and Improving the 1 vs. 1 Situations) címet viselte. Az olasz szakember bevezetőjében elmondta, mindegy, hogy fiúkról vagy lányokról van szó, mindegy, milyen korosztályban, két dolog van, amit a játékosok minden szinten meg akarnak tanulni: az egyik a dobás, a másik pedig az igazi kihívást jelentő egy az egy elleni szituáció. A Nemzeti Kosárlabda Akadémia U18-as leány csapatának segítségével Vitucci nagyon sok gyakorlatot mutatott be – rendkívül érdekes és hasznos információkat kaptak a jelenlévők.
A VI. Nemzetközi Kosárlabda Konferenciát egy kerekasztal-beszélgetés zárta, amelyen öt kiváló szakember (prof. Nenad Trunic, Janez Drvaric, dr. Németh László, Fabio Fossati és prof. dr. Igor Jukic) boncolgatta a témát: „Magasszintű kosárlabda: vissza a jövőbe” (High Performance Basketball: Back to the Future). Kezdésként nagyon érdekes kérdést feszegettek: a FIBA, az NCAA és az NBA rendszerét, lesz-e ezekben egységes megközelítés a jövőben. Dr. Németh László először a futballal vont párhuzamot, majd nyújtott némi gazdasági betekintést, miszerint az előszámú bevételt generáló sportszervezet a világon az NFL, a második az NBA – vagyis az amerikaiak tudják, hogy kell üzletet csinálni. A szlovén szakember, Janez Drvaric a játék jövőjét tekintve elmondta, egyre inkább a gyorsaságnak, a sebességnek van szerepe, emellett nagyon fontos a játékintelligencia is – példaként felhozta Luka Doncicot és Nikola Jokicot. Prof. Nenad Trunic arról is beszélt, hogy nagyon fontosak a gyorsulások, a lassulások – elemzések azt mutatják, hogy a sérülések 91 százaléka akkor történik, amikor lelassul a játékos, amikor irányváltoztatásnál megáll. A kosárlabda jövője a táplálkozásban és a mentális felkészítésben van, mondta Fabio Fossati, aki hangsúlyozta, nem gépekkel, hanem személyekkel dolgoznak edzőként – miután a fiatalok sokszor több időt töltenek az edzőikkel, mint a szüleikkel, a trénerek missziója nem csak az, hogy technikai tanácsokat adjanak nekik, hanem hogy jó embereket neveljenek belőlük.
A közel egyórás kerekasztal-beszélgetés után dr. habil. Rátgéber László zárta a VI. Nemzetközi Kosárlabda Konferenciát, hangsúlyozva, hogy ezt az eseményt is a kosárlabdakultúra építésére szánták. Méltatta a kerekasztal-beszélgetés öt résztvevőjét, akik mindannyian jelen voltak az összes eddig megrendezett pécsi konferencián. Hozzátette, nagyon jó tanácsokat, ötleteket kaptak, amelyekkel új stratégiákat építhetnek.